Turčynov hovorí o trestnej zodpovednosti v prípade referenda

12.05.2014 Celý región

Doneck/Moskva 12. mája (TASR) - Dočasný ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov označil dnes nedeľňajšie referendá o nezávislosti tzv. Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky za frašku. Oznámil, že kyjevské vedenie ich výsledok neuzná. Ubezpečil, že "prieskum pod hlavňami samopalov" nebude mať v právnej rovine nijaké dôsledky.

Organizátorom referenda Turčynov pohrozil trestnou zodpovednosťou a "pseudoreferendum" označil za "propagandistické krytie zabíjania, únosov, násilia a ďalších ťažkých zločinov".

Upozornil, že vyhlásenie nezávislosti v oboch oblastiach má ničivý efekt na ich ekonomiku i na životnú úroveň miestneho obyvateľstva.

Turčynov podľa televízie TSN opäť vyslovil podozrenie, že referendá boli naplánované v Rusku s cieľom destabilizovať situáciu na Ukrajine a zosadiť tam vládu.

Turčynov uviedol, že ukrajinské vedenie bude pokračovať v protiteroristickej operácii (ATO) na východe a juhu krajiny, ale súčasne bude viesť dialóg s tými tamojšími silami, ktoré "nemajú ruky od krvi a sú pripravené presadzovať svoje záujmy zákonnými prostriedkami".

Tzv. ľudový primátor mesta Slovjansk Viačeslav Ponomariov dnes podľa agentúry Ukrinform uviedol, že separatisti na východe Ukrajiny "s Ruskom veľmi tesne spolupracujú a ich ďalším spoločným projektom bude postupné pripojenie Doneckej ľudovej republiky k Colnej únii".

"Rusko je náš brat. Medzi nami je plná súčinnosť, vrátane vstupu do Colného zväzu," uviedol Ponomariov.

Dodal, že rozhodnutie o vstupe Doneckej oblasti do zväzku Ruskej federácie zatiaľ nebolo prijaté. "Ak bude treba, do troch dní usporiadame akékoľvek voľby alebo referendum," vyhlásil.

Agentúra Ukrinform uviedla, že referendum o nezávislosti Doneckej oblasti, ktoré organizovali v nedeľu prívrženci federalizácie, sa uskutočnilo bez zachovania obvyklých procedúr. Na sčítanie hlasov im stačilo pol druha hodiny, upozornil Ukrinform.

Agentúra UNIAN v súvislosti s tým citovala dnešné vyhlásenie predsedu Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Doneckej ľudovej republiky Romana Ľagina, ktorý uviedol, že sčítanie výsledkov bolo "neuveriteľne ľahké", lebo lístkov so zápornou odpoveďou bolo veľmi málo a málo bolo aj neplatných hlasovacích lístkov.

Podľa Ľaginových informácií za nezávislosť Doneckej oblasti sa vyslovilo 89,7 percenta zúčastnených, proti ich bolo 10,19 percenta a 0,74 percenta lístkov bolo neplatných.

V Luhanskej oblasti účasť na referende dosiahla 81 percent, za nezávislosť tam podľa odhadov hlasovalo 94-98 percent voličov, informovala dnes agentúra UNIAN s odvolaním sa na šéfa ÚVK Luhanskej ľudovej republiky Alexandra Malychina.

Predseda proruskej krymskej vlády Rustam Temirgalijev dnes avizoval, že podobné referendá, ako sa v nedeľu uskutočnili v Doneckej a Luhanskej oblasti, by sa v krátkom čase mohli konať aj v Charkovskej a Odeskej oblasti.

Ruský prezident Vladimir Putin sformuluje svoje stanovisko k referendám, ktoré sa v nedeľu konali v Luhanskej a Doneckej oblasti, až po zverejnení ich výsledkov. Uviedol to dnes jeho hovorca Dmitrij Peskov.

Spresnil, že Putin organizátorov "nežiadal, aby referendum odložili na iný termín", len "im to odporučil". Peskov dodal, že bez ohľadu na Putinovu autoritu "vzhľadom na bojové operácie boli obyvatelia nútení konať podľa svojho plánu, vychádzajúc pritom z reálnej situácie".

Obvinenia zo strany EÚ a USA, že Putinova výzva na odklad referend je len súčasťou politickej hry, označil Peskov za "absolútnu hlúposť" - naopak, obvinil ich, že im nezáleží na dialógu či zastavení bojov na Ukrajine, ide im podľa neho len o vykonanie prezidentských volieb a "ukončenie legitimizácie nimi organizovaného prevratu".

EÚ neuznáva výsledok referend v Doneckej a Luhanskej oblasti

Európska únia neuznáva takzvané referendá organizované proruskými separatistami, ktoré sa uskutočnili v nedeľu v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Uviedla to v nedeľu večer hovorkyňa Európskej komisie (EK) Maja Kocijančičová.

"Takzvané referendá v častiach regiónov Luhansk a Doneck sú nezákonné a my neuznávame ich výsledky," povedala hovorkyňa šéfky európskej diplomacie Catheriny Ashtonovej.

Podľa Kocijančičovej tí, ktorí zorganizovali sporné referendá, nemajú žiadnu demokratickú legitimitu, pričom ich organizovanie je v rozpore s cieľmi spoločného vyhlásenia zo Ženevy o znížení napätia na východe Ukrajiny.

Občania Ukrajiny žijúci v Doneckej a Luhanskej oblasti mohli v nedeľu vo všeľudovom hlasovaní odpovedať na otázku, či podporujú "štátnu samostatnosť" svojich regiónov, ktoré sa v apríli vyhlásili za Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku. Hlasovanie organizovali proruskí separatisti, pričom je vnímané ako prvý krok pre odtrhnutie týchto oblastí od Ukrajiny.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy dnes pricestuje na Ukrajinu a stretne sa s jej vedením. V rovnaký deň budú ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ diskutovať v Bruseli o rozšírení sankcií proti fyzickým a právnickým subjektom v Rusku a na Kryme, podieľajúcim sa na destabilizácii situácie na Ukrajine.

Proruská domobrana opäť útočila na televízny vysielač v Slovjansku

Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov dnes informoval, že proruská domobrana v noci nadnes opäť ostreľovala televízny vysielač vo východoukrajinskom Slovjansku, ktorá je pod kontrolou ukrajinskej armády. K zraneniu vojakov nedošlo.

Avakov spresnil, že domobrana pri útoku použila mínomety, z ktorých na vysielač útočila z neďalekých bytových domov. Vypálených bolo najmenej 14 sálv, dodal podľa ukrajinskej agentúry UNIAN.

Ruská agentúra RIA Novosti informovala, že ukrajinská armáda podnikla dnes ráno delostrelecký útok na Slovjansk. Dodala, že s kontrolným stanovišťom protivládnej domobrany sa jej nepodarilo spojiť, pretože mobilná sieť v meste nie je plne funkčná.

V Slovjansku ani dnes nefunguje verejná doprava, niektoré televízne kanály nevysielajú a mobilné spojenie má výpadky.

Donecká oblastná rada dnes podľa UNIAN pripomenula, že v sobotu počas operácie vládnych síl v Slovjansku zadržali skupinu ozbrojených ľudí - predstaviteľov tzv. Doneckej ľudovej republiky, ktorí mali pri sebe urny s vopred vyplnenými hlasovacími lístkami pre referendum o štatúte oblasti, informovala agentúra UNIAN.

Aktívna fáza protiteroristickej operácie (ATO) vládnych síl sa v Slovjansku začala 2. mája. V súčasnosti je mesto obkľúčené jednotkami lojálnymi s kyjevskou vládou, pričom podľa ruských zdrojov do útokov nasadili letectvo i obrnenú techniku.

Moskva ATO považuje za trestnú operáciu a tvrdí, že sa tým zmarila posledná nádej na realizáciu ženevských dohôd o urovnaní politickej krízy na Ukrajine.

Pravdepodobný víťaz prvého kola prezidentských volieb na Ukrajine, Petro Porošenko, v noci nadnes pre televíziu 1+1 vyhlásil, že ATO nemá alternatívu, lebo vedenie krajiny "je povinné chrániť civilistov východu (Ukrajiny) pred banditami a vrahmi".

"Keď horí dom, neslobodno biť hasičov. Treba pomáhať hasiť požiar a až potom zisťovať, kto je na vine," vyhlásil Porošenko. Dodal, že od marca sa bojaschopnosť síl zúčastňujúcich sa na ATO podstatne zvýšila, čo umožňuje počítať s jej úspešným zavŕšením.
 

Vyberte región

mark